Ameryka Południowa to 13 krajów, które z pominięciem Gujan i Suriname można podzielić na hiszpańsko oraz portugalskojęzyczną część. Przed podróżą na kontynent warto zapoznać się historią całej Ameryki Łacińskiej, w tym Ameryki Południowej.
Kiedy jechać do Ameryki Południowej?
Należy pamiętać, że pory roku w Ameryce Południowej są odwrócone. Kiedy w Polsce jest lato to na półkuli południowej panuje zima. Różnica ta zaciera się wraz im bliżej równika jesteśmy (a pamiętajmy, że północne części Ameryki Południowej położone są w okolicach równika), a wręcz znika całkowicie w krajach takich jak Kolumbia, Wenezuela, Ekwador, Peru czy północne części Brazylii. W tych krajach trwa wieczne lato, a zima jako taka nie występuje, pojawiają się jednak inne zależności klimatyczne, związane np. z cyklicznie występującą porą deszczową albo chociaż górskim położeniem (np. wysoko w górach w Peru zawsze zastaniemy zimę).
Poniżej lista najważniejszych regionów i występujących w nich zależności klimatycznych:
- Patagonia (Argentyna i Chile) – najlepszy okres na eksplorację regionu to południowoamerykańskie lato, czyli miesiące styczeń i luty oraz trochę mniej ciepłe grudzień i marzec
- Amazonia – (Peru, Boliwia, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Brazylia) – pora deszczowa występuje od grudnia do kwietnia
- Trekking na Aconcagua, najwyższy szczyt obu Ameryk – od grudnia do marca
- Peruwiańskie góry Cordillera Blanca – pora sucha, idealna do wycieczek i wspinaczki trwa od maja do września, w pozostałych miesiącach trwa pora deszczowa, która skutecznie uniemożliwia cieszenie się pięknem gór
- Wybrzeże Peru – najlepsza pogoda (czyli dużo słońca i brak charakterystycznej dla wybrzeża mgły) występuje pomiędzy grudniem, a kwietniem
Jak zaplanować półroczną podróż po Ameryce Południowej?
Tutaj zamieściłem przykład epickiej, półrocznej podróży po Ameryce Południowej. To niezbędnik dla każdego, kto chciałby zaplanować własną, kilkumiesięczną podróż.
Przewodniki po krajach Ameryki Południowej
Argentyna
Wśród krajów Ameryki Łacińskiej Argentyna jest kulturowo najbardziej zbliżona do Europy, co jednocześnie czyni je idealnym miejscem dla początkujących eksploratorów Ameryki Południowej.
Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: dobre
Ceny: wysokie
Boliwia
Ten prawdopodobnie najbiedniejszy i najmniej rozwinięty kraj Ameryki Południowej urzeka swoją autentycznością i prostotą.
Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: niskie
Kultura: latynoska, z dużymi wpływami cywilizacji prekolumbijskich
Aktywności: przyroda, góry, przyroda.
Brazylia
Największy i najbogatszy kraj regionu jest lustrzanym odbiciem hiszpańskojęzycznej Ameryki Łacińskiej. Na poznanie ogromu różnorodności jaki oferuje Brazyli potrzebne jest wiele miesięcy, jak nie lat.
Język: portugalski
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: wysokie
Paragwaj
Jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Ameryki Południowej.
Top: stolica Asuncion, zabytkowe misje z czasów kolonialnych
Peru
Peru było kiedyś sercem imperium Inków (a wcześniej wielu innych cywilizacji preinkaskich), co nadal można odczuć eksplorując setki ruin czy choćby przechadzając się ulicami ukrytych w majestatycznych Andach miasteczek.
Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: średnie
Ceny: niskie
Urugwaj
Ten niewielki kraj kulturowo przypomina Argentynę (są tacy, którzy twierdzą, że „Urugwaj to jedynie zbuntowana prowincja Argentyny”, w czym jest trochę racji, bo Urugwajczycy cechują się dużą dawką wolności i niezależności)
Krajobraz: plaże (Pacyfik)
Język: hiszpański
Bezpieczeństwo: bardzo dobre
Ceny: wysokie
Kultura: podobna do europejskiej
Top 5: plaże, surfing, światowej klasy wołowina, legalna marihuana, stolica Montevideo