Krótko po odkryciu pierwszych wysp Ameryki Środkowej Hiszpanie zobaczyli w „nowym świecie” ogromny potencjał. Kolejne wyprawy zachęcały odważnych śmiałków i poszukiwaczy fortun doprowadzając napotkane cywilizacje do ruiny. Zniszczone i zrabowane zostało dziedzictwo kulturowe, jednak najważniejszym celem konkwistadorów były cenne metale: złoto i srebro. Zdobyta w ten sposób przez hiszpańską koronę fortuna była głównie przeznaczana na prowadzone w Europie wojny i tym samym, w skutek ich przegrywania, marnotrawiona.
1492 – Spotkanie starego i nowego świata
Krzysztof Kolumb podczas swojej pierwszej wyprawy mającej na celu skrócenie drogi do Indii przypadkowo „odkrywa” Kubę oraz Haiti, rozpoczynając tym samym ożywione zainteresowane potęg morskich nowym światem i tym samym podbój Ameryk.
1494 – Traktat z Tordesillas
Hiszpania i Portugalia, największe ówczesne mocarstwa morskie podpisują traktat z Tordesillas, w którym dokonuje się podziału terytorium Ameryki Południowej na część hiszpańską i część portugalską. Traktat miał zapobiec otwartemu konfliktowi Portugalii i Hiszpanii, z góry przydzielając mocarstwom nowe ziemie.

1498 – Odkrycie Ameryki Południowej
Trzecia wyprawa Krzysztofa Kolumba dopływa w okolice delty Orinoko, a następnie dokonuje zejścia na ląd w zatoce Paria (tereny dzisiejszej Wenezueli), tym samym jest to pierwszy kontakt konkwistadorów z Ameryką Południową.
1499 – Początek kolonizacji
Hiszpania i Portugalia zaczynają kolonizować i wyzyskiwać podbijane ziemie i ludy. Europejskie choroby oraz przymus ciężkiej pracy zaczynają dziesiątkować rdzennych mieszkańców nowego świata.
1500 – „Odkrycie” Brazylii
Pedro Álvares Cabral dopływa do dzisiejszych terenów Brazylii. Jeszcze w XVI dostrzeżony zostaje potencjał dzisiejszej Brazylii jako producenta cukru, tym samym przez kolejne 300 lat skupiając uwagę Portugalczyków głównie na części północno-wschodniej (która ze względu na późniejsze wydobycie surowców i rozwój przemysłu w części południowej dzisiaj uznawana jest już za najbiedniejszą i najmniej rozwiniętą). Wspomniane tereny zostały licznie skolonizowane przez afrykańskich niewolników, stanowiących siłę roboczą przy uprawie trzciny cukrowej.
1501 – Początek ery niewolnictwa
W związku ze zdziesiątkowaniem rdzennej ludności na Haiti przywożeni zostają pierwsi afrykańscy niewolnicy. Z szacunków wynika, że z całej liczby niewolników zwiezionych z Afryki nawet ponad połowa dotarła na Karaiby, natomiast 1/3 do Brazylii. Na tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych dotarło jedynie 5% liczby wszystkich niewolników (oczywiście tych, którzy przetrwali ciężką podróż przez Atlantyk).
1519 – 1521 – Kampania mająca na celu podbicie Meksyku
Hernan Cortes w spektakularny sposób podbija imperium Azteków, będące dzisiaj terytorium Meksyku.
1532 – Podbicie Peru
Francisco Pizarro zainspirowany wyczynem Corteza, podbij ówczesne terytorium imperium Inków (czyli głównie dzisiejsze Peru). Pomimo znacznej przewagi wojsk Inki, wyczyn udaje się, a to głównie dzięki podstępowi, niehonorowości, elementom zaskoczenia oraz wewnętrznemu skłóceniu w Inków.
1549 – Utworzenie Nowego Królestwa Grenady
Podbój dzisiejszych terenów Kolumbii zakończył się ustanowieniem Nowego Królestwa Grenady.
1580 – Utworzenie kolonii w Buenos Aires
Po wcześniejszych, nieudanych próbach założenia trwałej osady w okolicach Paragwaju i Argentyny, zostaje założona kolonia w miejscu dzisiejszego Buenos Aires w Argentynie.
1616 – Przybycie Duńczyków do Ameryki Południowej
Na terenie dzisiejszej Gujany utworzony został pierwszy duński fort.
Od 1624 – Gujana Francuska
Pierwsze próby Francuzów w ustanowieniu kolonii na terenach dzisiejszej Gujany Francuskiej. Wroga reakcja Portugalii (która rościła sobie prawo do tego terytorium na mocy Traktatu z Tordesillas) zmusiła Francuzów do prób kolonizacji tego terytorium w kolejnych latach (1630 oraz 1645).
