5 Polskich Książek, Które Należy Przeczytać Przed Podróżą Do Ameryki Łacińskiej

1. Wyżej Niż Kondory (Wiktor Ostrowski)

Relacja z odbytej w latach 30. wyprawy polskiego zespołu alpinistycznego, podczas którego dokonano pierwszego w historii wejścia na szczyt Mercerdario (6720 m n.p.m.) oraz pierwszego polskiego wejścia na Aconcagua, najwyższy szczyt obu Ameryk (6960 m n.p.m.).
„Wyżej Niż Kondory” jest też fascynującą książką górską, zachęcającą do samodzielnych wypraw i wyznaczania kolejnych, coraz to ambitniejszych wspinaczkowych celów.

2. Życie Wielkiej Rzeki (Wiktor Ostrowski)

Relacja z odbytej w latach 60. kajakarskiej wyprawy po rzece Parana gdzieś na pograniczu Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Autor zakłada się ze znajomym, że w ciągu umówionego czasu przepłynie określony odcinek tej rzeki, co w tamtych czasach miało być wyczynem z pogranicza tych ambitnych i szalonych. Po drodze spotykają go różnego rodzaju przygody, a całą wyprawę dokumentuje szeregiem spostrzeżeń z życia mieszkających na brzegach Parany „ludzi rzeki”.

3. Gorączka Latynoamerykańska (Artur Domosławski)

Świetne wprowadzenie do współczesnej historii Ameryki Łacińskiej i dobre polityczne tło dla bardziej świadomych i odpowiedzialnych podróży po krajach takich jak np. Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Wenezuela, Kuba czy Meksyk. Książka otwiera oczy i uczula na wiele problemów współczesnej Ameryki Łacińskiej, wprowadzając w konieczny dla podróży w tym regionie społeczno-kulturowy kontekst. Tym samym łatwiej przyjdzie nam zrozumieć dlaczego w XXI wieku na częstych ulicznych demonstracjach zobaczymy czerwone flagi i komunistyczne symbole lub chociażby poznać część przyczyn nieznanego nam w Polsce rozwarstwienia społecznego.

4. Rio Anaconda (Wojciech Cejrowski)

Książek Wojciecha Cejrowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Mówiąc krótko: mimo że autorowi zarzuca się bajkopisarstwo i brak politycznej poprawności to jednak jego książki potrafią rozpalić wyobraźnię i podróżniczy apetyt. W akademickich środowiskach antropologicznych Cejrowski jest ponoć uznawany za żart, jednak potrafi on w barwny i prosty sposób przedstawić mentalność różnych warstw społecznych Ameryki Łacińskiej.

5. Upały, Mango i Ropa Naftowa (Wojciech Ganczarek)

Dobra książka podróżnicza przeplatana z reportażem ze współczesnej, ogarniętej kryzysem Wenezueli. Opisy rowerowych podróży autora i obserwacje surrealistycznej rzeczywistości płynnie przechodzą do analiz, wyjaśnień i często błyskotliwych spostrzeżeń odnośnie przyczyn problemów nękających ten kraj w zasadzie już od dziesiątek lat.

Poradnik odnośnie podróży po Wenezueli znajdziecie na Trzech Amerykach.

Written By
More from Wojtek

Telenowela Latynoamerykańska na YouTube

Przedstawiam Wam „Telenowelę Latynoamerykańską”, czyli niekończący się zapis moich podróży po większości...
Read More

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *